2018 Ferrari Portofino Özellikleri

Ferrari’nin son bombası Ferrari Portofino, sportiflik, zarif ama aynı zamanda agresif bir yapıya sahip. Lüks ve performans özellikleri üst düzey konforun mükemmel kombinasyona sahip.

Ferrari, İtalya’nın en güzel şehirlerinden birinden ilham alarak yeni model aracına Portofino ismini verdi. Aynı zamanda Yeni Ferrari’nin fırlatma rengi de bu muhteşem şehre ithaf edilmiştir: Rosso Portofino.

Ferrari Portofino, büyük bir 600 cv’lik çıkışı ve 0 ila 100 km / s’lik bir hızla yalnızca 3,5 saniyede hızla ulaşabilen bir performansa sahip. Ferrari Portofino’nun yepyeni şasesi yerini alan California T üzerinde önemli bir ağırlık tasarrufu sağlıyor. Modern üretim teknolojilerinin yaygın kullanımı sayesinde, tüm şasi ve beyaz gövde bileşenleri, burulma sertliğinde artışa rağmen ağırlıkta düşüş ile yeniden tasarlandı.

 

Ferrari Portofino 8-silindirin gücünü  yeni piston ve konstrüksiyonların kabulü ve yeni bir emiş sistemi tasarımı ile harmanlıyor. Egzoz sistemindeki gelişimlerde devrim niteliğinde. Yeni tek parçalı egzoz başlığı, kayıpları azaltarak, sıfır turbo gecikme ile Ferrari’nin karakteristik gaz tepkisini sağlamada önemli bir faktördür. Bu iyileştirmeler, tork teslimini seçilen vitese uyacak şekilde ayarlayan Değişken Yükseltme Yönetimi ile birleştiğinde, Ferrari Portofino’nun tüm dişlilerde daha yüksek hızlanma seviyeleri sunmasını ve giden modelle karşılaştırıldığında yakıt tüketimini düşürmesini sağlıyor.

Ferrari Portofino Motor ve Dış Tasarım Özellikleri

Ferrari Portofino’nun araç dinamik özellikleri baştan tasarlandı. Yeni gelişmiş teknolojik yapı hem performansı arttırırken heme konfor ve yakıt tüketiminde, emisyon oranlarında iyileşmeleri beraberinde getirdi. Ferrari Portofino modelinde ilk kez, üçüncü nesil elektronik arka diferansiyel (E-Diff3), hem mekanik kavramayı hem de otomobilin sınır kontrolünü iyileştiren F1-Trac ile uyumlu ve entegre edildi. Ferrari Portofino, EPS (Elektrikli Direksiyon Direksiyonu) ile donatılmış ilk GT aracıdır.  Bu, E-Diff3 ile entegrasyonu ile % 7 oranında azaltarak daha duyarlı direksiyon elde etmelerine olanak sağlanmış.  Manyetolojik hidrolik sönümleme sistemi (SCM-E) çift bobin teknolojisi ile yükseltildi; bu da yolun yüzeyindeki düzensizliğin emilimini arttırırken, aynı zamanda rulonun azalmasına yardımcı oluyor.

Ferrari mühendisleri ve tasarım ekibi Ferrari Portofinoyu, iki koltuklu bir fastback konfigürasyonuna sahip, darbelere karşı dayanıklı bir sportif karakter olarak düşünmüşler. Ferrari Portofino görünüşüne ekstra incelik katan, geri çekilebilir bir sert üst ile coupé-çekyat şeklinde kendine özgü sportif karakterli bir araç ortaya çıkmış.

 

Ferrari Portofinoda Ayrıca, 10.2 “dokunmatik ekranlı bir multimedya sistemi, hem yukarıdan aşağıya hem de aşağıya doğru yolcu konforunu artıran yeni bir klima sistemi, yeni özelliklerle garanti edilen, kurulu konfor üzerinde özel bir odaklanma vardı. Direksiyon simidi, 18 yollu elektrikle ayarlanabilir koltuklar, arka koltukta oturan yolcular için bacak boşluğunu güçlendiren yeni bir arkalık tasarımı ve yolcu ekranı Tüm yolcular, üst düşürüldüğünde kabin içindeki hava akışını kesen yeni rüzgar saptırıcısını özellikle takdir edecekler 30 oranında azaltır ve aerodinamik gürültüyü de azaltır.

Ferrari Portofino Teknik özellikler
Motor Tipi: V8 – 90 °
Motor Hacmi: 3855 cm3
Maksimum güç çıkışı: 7500 rpm’de 441 kW (600 cv)
Maksimum tork: 3000’den 5250 rpm’ye 760 Nm
Ağırlık ve Boyutlar
Uzunluk: 4586 mm
Genişlik: 1938 mm
Yükseklik: 1318 mm
Ağırlık dağılımı:% 46-54 (ön / arka)

Ferrari Portofino Performans Özellikleri
Ferrari Portofino Makismum Hız:  320 km / s
Ferrari Portofino 0-100 km Hızlanma:  3,5 sn
Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları
Yakıt tüketimi: 10,5 l / 100 km
Emisyonlar: 245 g CO2 / km

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir