2018 Opel GT X Experimental Concept Özellikleri Açıklandı

Opel SUV segmentini geliştirmek için öncü adımlar atmaya devam ediyor. Opel GT X Experimental Concept Özellikleri tasarımı ile geleceğin çigilerini günümüze getiriyor.

Opel, yeni konsept modeli ile Opel’in SUV segmentindeki geleceğine yönelik ipuçlarını ortaya koydu. Opel GT X Experimental heyecan verici yeniliklere sahip, 4.06 metre uzunluğunda, beş kapılı, elektrikli bir kompakt SUV olarak dizayn etti.

Opel, gelecekte SUV modellerinin daha da fazla popüler hale gelmesi için çabalarını sürdürürken aynı zamanda SUV’ları daha da verimli hale getirmek için çalışacak. Bu doğrultuda GT X Experimental sadece 4.063 mm uzunluğunda ve tamamen hafif bir mimariye sahip. Benzer şekilde 17 inçlik jantları ile daha küçük bir ayak izine sahip. Küçük jantlar sürüşte konfor sağlarken tasarımı ile olduğundan daha büyük ve çarpıcı görünmeyi başarıyor.

Opel’in PACE! Planı’nda öngördüğü, 2024 yılında markanın tüm modellerinde elektrikli versiyon sunma planına uygun şekilde, GT X Experimental tam elekrikli olarak tasarlandı. Konsept model 50 kWh kapasiteli kablosuz şarj özelliği sunan yeni nesil lityum-iyon pil ile donatıldı. GT X Experimental bünyesinde barındırdığı teknolojiler ile 3. seviye otonom sürüşe de imkan tanıyacak. Bu seviyede otomobil sürüş için gerekli tüm işlemleri kendisi yapabiliyor ama sürücünün direksiyonda ihtiyaç durumunda müdahale edebilecek şekilde hazır olmasını gerektiriyor.

GT X Experimental, yenilikçi teknolojileri yalın şekilde sunmayı hedefliyor. Bu amaçla tasarım ekibi otomobilin her parçasını gerekli olmayan tasarım unsurlarından arındırıp saflığa erişmeye çalıştılar. Tasarım ekibi bu yaklaşıma “görsel detoks” adını verdi. Dış tasarımda farlar, gündüz farları, destek sistemlerinin kamera ve sensörleri logo ile birlikte koruyucu bir tasarım unsurunun içinde bulunuyorlar. Motosiklet kaskının göz siperini andıran bu tasarım unsuruna Opel tasarımcıları “Vizor” diyor. İlk defa GT X Experimental ile görücüye çıkacak “Vizor” gelecekte tüm yeni Opel modellerine güçlü ve rafine bir görünüm kazandıracak.

İç mekanda ise bu yaklaşım kendini hem dijital hem de görsel detoks olarak gösteriyor. Sürücü koltuğa oturduğunda direksiyon ardında tek bir geniş ekran ile karşılaşıyor. Opel’in “Pure Panel” şeklinde isimlendirdiği geniş ekran sürücüye ihtiyacı olan tüm bilgileri sunarken aynı zamanda da günümüzdeki araçlarda görmeye alışık olduğumuz tuş ve kontrol takımlarını da bünyesinde topluyor. Böylece görsel olarak dikkat dağıtan tüm unsurlar ortadan kaldırılıyor. Geniş ekranın sağ ve sol kenarları ise küçük kameralarla çalışan yan ayna görevini üstlenecek.

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik: “Geçtiğimize sene açıkladığımız Pace! Planı’mız ile Opel markamızı başarılı bir geleceğe nasıl taşıyacağımızın yol haritasını ortaya koymuştuk. Alman, ulaşılabilir ve heyecan verici olarak özetlediğimiz marka değerlerimizi güçlendirmek sürdürülebilir başarıya ulaşma çalışmalarımızda büyük önem taşıyor. GT X Experimental’i mühendislik ve tasarım ekiplerimiz işte tam da bu doğrultuda geliştirdi. Yeni konsept otomobilimiz Opel olarak ulaşımın geleceğini nasıl gördüğümüzü net şekilde gösteriyor” dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir