2017 Audi e-tron Sportback Concept Özellikleri Tanıtıldı

Audi son model elektrikli araç konsepti Gran Turismo Audi e-tron Sportback Özelliklerini açıkladı. Audi e-tron Sportback Concept tek seferde 500 km mesafe katedebiliyor. Muhteşem dizaynı ile Audi e-tron Sportback’te yan aynaların olması gereken yerde ufak kameralar bulunuyor. Hava sürtünmesini ve rüzgar sesini en aza indiren teknoloji ile klasik yan aynalardaki kör nokta sorunu tamamen kökten çözülüyor. 

Audi, Çin Auto Shanghai otomobil fuarında baştan çıkartıcı yeni konsept aracı Dört kapılı Gran Turismo Audi e-tron Sportback’i tanıttı. Gücünü 320 kW’lık bir elektrik motorundan sağlıyor. Aracın dizaynı, Alışageldik  Audi tasarımını bir dizi yenilikçi teknolojilerle bir araya getiriyor.

Audi e-tron Sportback Concept, Audi’nin elektrik mobilite hikayesinde önemli bir mihenk taşı özelliğini ifade ediyor. AUDI AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, Audi e-tron Sportback Concept hakkında şunları belirtiyor: “2018 yılında yollara çıkacak olan Audi e-tron, rekabet dolu olan pazarında gündelik kullanıma uygun olarak geliştirilen ilk elektrikli otomobil. 500 kilometreyi (310,7 mil) aşan menzili ve özel elektrikli sürüş deneyimiyle, bu sportif SUV önümüzdeki on yılın olmazsa olmaz ürünü halini alacak. Onu 2019 yılında ise elektrikli bir otomobil olarak ilk bakışta kendini gösteren, heyecan verici coupé versiyonu Audi e-tron Sportback izleyecek.”

Konsept aracın aydınlatma teknolojisi, hem gündüz hem gece belirgin şekilde göze çarpan bir özelliğe sahip. Audi e-tron Sportback Concept’in ön ve arka tarafında bulunan dijital şekilde kontrol sağlanan Matrix LED üniteleri, mükemmel bir aydınlatma temin ediyor. Miniscule Digital Matrix projektör ismi verilen bu teknoloji aracın  önündeki yolu “işaretleyerek”, ışığı dış ortamla iletişim kurmak için kullanılabilecek esnek ve dinamik bir araca dönüştürüyor.

Audi e-tron Sportback Concept’te Gündüz farlarının altında, tek çerçeveli ızgaranın 2 tarafında yer alan ve her biri 250 LED’den meydana gelen 2 geniş aydınlatma düzeneği, aracın sürüş esnasında dahi sayısız dikkat çekici sinyal ve işaretlerle iletişim kurulmasını sağlıyor.

Audi e-tron Sportback Concept 100 Km/sa yalnız 4.5 saniyede çıkıyor. 

Audi e-tron Sportback’in tahrik sistemi ise, yakın zamanda tamamen elektrikli bütün Audi araçlarında uygulanacağı şekilde, biri ön, ikisi arka aksta olmak üzere toplamda üç elektrik motorundan meydana geliyor. Böylece Audi e-tron Sportback Concept yüksek performanslı coupé araç, quattro dört tekerlekten çekiş sistemi kazandırıyor. 320 kW (429 HP) güç sağlayan ve turbo yüklemeyle 370 kW’ye (496 HP) çıkaran sistem, aracın 0’dan 100 km (saatte 62.1 mil) yalnızca 4,5 saniyede çıkmasını temin ediyor.

Audi e-tron Sportback Concept 95 kilovat saat enerji kapasiteli bataryası ile toplam menzili 500 km (310,7 mil) üzerinde oluyor. (NEDC). Şimdiye kadar e-tron quattro konseptinde de görüldüğü üzere, bu teknoloji konseptinin sıvı soğutmalı lityum-iyon bataryası, yolcu bölmesinin hemen altında, iki aksın arasında konumlanıyor.  Aracın ağırlık merkezini aşağıya çeken bataryanın bu pozisyonu ve ön, arka akslar arasındaki yük dağıtımını 52:48 seviyesine getirerek bu sportif SUV’ye, sınıfındaki rakiplerine oranla mükemmel bir sürüş yetisi ve güvenlik sistemi sağlıyor. Aracın bataryası, alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC) için iki girişi bulunan Kombine Şarj Sistemi ile şarj ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir